Turistika v Západných Tatrách

Zľavy · Turistika v Západných Tatrách

Turistika v Západných Tatrách

Obľúbené Roháče sú najkrajšou a turisticky najnavštevovanejšou časťou, no druhé najväčšie pohorie po Vysokých Tatrách ponúka veľa krásnych trás rôznej náročnosti s výhľadmi na susedné horské masívy.


(zdroj: pixbay.com)

Jednoduchšia turistika

4 kilometre dlhá Juráňová dolina je jedna z najkrajších slovenských dolín na Slovensku dlhá 4km. Juráňov potom vytvára asi kilometer dlhú s 1km dlhou tiesňavou, ktorú vytvára Juráňov potok. Prechod tiesňavami je skutočne krásny, uvidíte bralá, vysoké steny a vodopády. Trasa začína v Oraviciach, pokračuje cez sedlo Umrlá, Tichú dolinu až do Juráňovej doliny.

 

Nenáročná prechádzka vedie Náučným chodníkom Zverovka. Bude vám trvať niečo cez 2 hodiny. Začína pri Chate Zverovka, pokračuje cez rázcestie pri pamätníku SNP, Partizánsku nemocnicu a v druhej časti od rázcestia pri pamätníku SNP vedie k Horskému hotelu Primula, lúku Pučatina poľana späť k Chate Zverovka.


(zdroj: pixbay.com)

Náročnejšie trasy v Západných Tatrách

Prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou je stredne náročný. Vstup do doliny otvára Kamenná brána. Prosiecka dolina je takmer 4 kilometre dlhá, náročnejší je výstup dolinou na Prosečné, z ktorého je výhľad na Liptov. Za lúkou Svorad pokračuje turistická trasa do obce Veľké Borové, kde sa začína Kvačianska dolina. Pri prechode dolinou vás budú sprevádzať informačné tabule náučného chodníka s niekoľkými zastávkami. Prechod touto obľúbenou liptovskou trasou trvá asi 7 hodín.


(Autor: Michaela Guštafíková)

Celodenná trasa Náučného chodníka Roháčske plesá a Roháčskeho vodopádu začína za Zverovkou po zelenej značke. Takmer od začiatku túry budete vidieť Roháče, ktoré sú v každom ročnom období iné, no vždy krásne. Na začiatku Spálenej doliny čaká prvá zastávka - Roháčsky vodopád. Stúpaním cez Spálenú dolinu sa dostanete k prvému plesu. K zvyšným trom plesám vedie klesanie. Ak ste vyčerpaní, občerstvite sa pri Ťatliakovej chate a už len dokráčajte po ceste späť na parkovisko. Počas celej cesty sa vás budú nainštalované tabule informovať napríklad o rastlinách alebo živočíchoch z oblasti.

 

Náročné túry v Západných Tatrách

Najatraktívnejšia časť Západných Tatier sú Roháče. Obľúbené sú prechody cez Ostrý Roháč, Sivý vrch, Tri kopy či Baníkov.

 

Hrebeňový prechod cez Ostrý Roháč je náročný, no výhľady na poľské Tatry a Vysoké Tatry stoja za to, aby ste si obuli turistické topánky. Prechod začína pri Ťatliakovom jazere, odkiaľ po zelenej značke strmým chodníkom prejdete do sedla Zábrať. Odtiaľ pokračujete na vrchol Rákoňa, zo sedla na vrchol Volovca a dolu do Jamnického sedla.


(zdroj: pixbay.com)

Po červenej značke vystúpajte po skalách k vrcholu Ostrého Roháča. Niekedy je potrebné si pomáhať rukami a pred samotným vrcholom sú reťaze. Po hrebeni zídete do sedla medzi Ostrým a Plačlivým a odtiaľ na vrchol Plačlivého. Ďalej zostupujete do Smutného sedla, Smutnou dolinou až do východiskového bodu Ťatliakovmu jazeru.

Ďalší zaujímavý prechod je cez Sivý vrch, ktorý opäť patrí do kategórie náročný. Začína v Hutnianskom sedle v obci Huta, po červenej značke cez hlavný hrebeň Západných Tatier dosiahnete asi po troch hodinách vrchol Sivého vrchu. Pri zostupe prejdete sedlom Pálenica k vrcholu Brestová a odtiaľ po modrej značke do Zverovky.

 

Prechod cez Tri kopy a Baníkov je namáhavá a odporúča sa absolvovať iba v prípade pekného počasia. Túra začína pri Ťatliakovom jazere smerom do Smutného sedla. Ďalej nasleduje náročný výstup Smutnou dolinou až k Prvej kope, odkiaľ pomocou reťazí cez náročný terén prejdete Druhú kopu a Tretiu kopu.

 

Cesta pokračuje k Hrubej kope, prechodom skalnatým hrebeňom až k vrcholu Baníkov. Z vrcholu zostúpite do Baníkovského sedla, po žltej značke do Spálenej doliny, Roháčskému vodopádu až k parkovisku Adamcuľa.  Aj keď je výstup náročný, krásne výhľady na Oravu, Liptov, Vysoké Tatry či do Spálenej doliny, je zaslúženou odmenou.

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály