Turistika v Nízkych Tatrách

Zľavy · Turistika v Nízkych Tatrách

Turistika v Nízkych Tatrách

Okolie Liptova, Jasná či Demänovská dolina sú len niektoré z oblastí, kde sa nachádzajú rozmanité turistické trasy rôznych obtiažností pre skúsených turistov i rodiny s deťmi. Pozrite si naše tipy na turistické výlety v Nízkych Tatrách.


(zdroj: pixbay.com)

 

Nenáročná turistika pre začiatočníkov i deti

Pre malé deti sú ideálne na zoznámenie s horami návštevy jaskýň. K Stanišovskej jaskyni sa dostanete asi 15-minútovou prechádzkou po strmom chodníku z parkoviska v Jánskej doline.

Ďalšou možnosťou sú jaskyne v Demänovskej doline. Od parkoviska k Demänovskej jaskyni slobody trvá cesta 15 minút a k Demänovskej ľadovej jaskyni sa dostanete z parkoviska asi 20-minútovou prechádzkou. Vo všetkých prípadoch nezabudnite na teplé oblečenie.

Z Donovalov sa oplatí vybrať na Kozí chrbát, čo je poldenná prechádzka nenáročným lesným terénom.

Začiatočníci a väčšie deti zvládnu túru na vrch Salatín, ktorá začína v Liptovskej Lúžnej. Stúpaním sa dostanete do Ráztockého sedla, odtiaľ smerujte do dediny Ludrová. Z nej je pred vami strmý výstup, no výhľady po dosiahnutí najvyššieho bodu stoja za námahu.

Mierna obtiažnosť

Jednoduchšou trasou na Chopok je výstup začínajúci pri reštaurácii Kosodrevina. Nad reštauráciou prejdete k rázcestiu Krúpovo sedlo a odbočíte vpravo smerom k Chopku.

Strednú náročnosť spĺňa túra na Kráľovu hoľu s krásnym výhľadom na štíty Vysokých Tatier. Výstup na najvýchodnejší vrch Nízkych Tatier môžete začať z obce Telgárt cez Kráľovu skalu až na vrchol Kráľovej hole. Ďalšou možnosťou je nasledovať Cestu hrdinov SNP, ktorá začína tiež v obci Telgárt a cez Prameň Zubrovice vás dovedie na vrchol hory.

Kvôli svojmu prevýšeniu je Náučný chodník Demänovská dolina vhodný pre fyzicky zdatnejších. Začína v Jasnej, odkiaľ prejdete cez Tri vody, Lukovú, Peknú vyhliadku a Širokú dolinu až do obce Lúčky.

Pomerne strmé stúpanie vás čaká aj pri výstupe na Poludnicu. Túra začína v obci Iľanovo. Poludnica má dva vrcholy - Predná Poludnica, z ktorej je krásny výhľad na Liptov, no z vrchu Poludnica okrem Liptovskej Mary uvidíte aj Ďumbier. Zostup vedie cez Prednú Poludnicu, Rakytovicu a Opalisko do obce Závažná Poruba. Trasu je možné absolvovať aj so začiatkom v Závanej Porube a cieľom v Iľanove.


(zdroj: pixbay.com)

Turistické klasiky pre náročných

Turistika v Nízkych Tatrách sa nezaobíde bez výstupu na Ďumbier a Chopok. Obe túry sú skôr pre fyzicky zdatnejších a skúsenejších.

Najfrekventovanejšia trasa na Ďumbier, ktorú využívajú aj horskí nosiči na zásobovanie, vedie z južnej strany Nízkych Tatier a začína na Trangoške. Postupne prejdete Dolný salaš a Horný salaš, kde sa nachádza jediná verejnosti prístupná horská jaskyňa - Jaskyňa mŕtvých netopierov. Ak plnájete jej návštevu, je potrebné sa telefonicky vopred ohlásiť. Od Horného salaša to už nie je ďaleko k Chate M.R.Štefánika, kde sa môžete posilniť a doplniť sily.

Z Chaty sa cez Krúpovo sedlo dostanete až k samotnému vrcholu Ďumbiera, ktorý leží 2 043 metrov nad morom.

Alternatívou je prechod hrebeňom. Začiatok túry je v tomto prípade zo stanice lanovky na Chopku, prechod popri Kamennej chate, cez Demänovské a Krúpovo sedlo až k Ďumbieru.

Výstup na Chopok môžete začať tiež z viacerých bodov. Napríklad z Jasnej túra začína na parkovisku pred hotelom Grand. Po vystúpaní do Sedla Poľany odbočíte doľava a pokračujete na Dereše a Chopok. Zostupujete cez Demänovskú dolinu, cez ktorú sa dostanete do Krúpovho sedla (odtiaľ vedie zachádzka na Ďumbier). Ďalej klesáte do Širokej doliny až k chate Lúčky. Táto trasa sa dá absolvovať aj v opačnom smere, teda s východiskovým bodom v Lúčkach.

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály