Nezabudnite na servis auta po zime

Zľavy · Nezabudnite na servis auta po zime

Nezabudnite na servis vášho auta po zime

Po náročných poveternostných podmienkach v zime potrebuje auto dôkladnú technickú previerku. Prezutím pneumatík to nekončí a servis auta po zime by mal obsahovať niekoľko dôležitých krokov.


(zdroj: pixbay.com)

Rovnako starostlivá príprava na zimu by mala byť aj po nej

Tak ako si dávate záležať na kontrole stavu auta pred prichádzajúcou zimou, nemenej veľkú dôležitosť by ste mali venovať jeho príprave na letnú sezónu. Len si predstavte, s čím všetkým musí v zimných podmienkach auto bojovať a ako ho sneh a nánosy soli dokážu otestovať. Ktoré sú najdôležitejšie časti údržby po zime?

 

Technická kontrola stavu

Aby fungovalo bez závad, je potrebná hĺbková kontrola. Zároveň tak znižujete riziko nebezpečenstva na cestách. Servisy ponúkajú v rámci kontroly po zime rôzne balíky úkonov, no minimálne tieto si odkonzultujte:

 

Brzdy: Vždy treba skontrolovať funkčnosť brzdovej sústavy. Brzdová skúšobňa v autorizovanom servise vám zmeria účinnosť bŕzd na zodpovedajúcom zariadení.

 

Motor: Kontrola súčastí motora je nevyhnutná, predídete tak prípadným komplikáciám v premávke alebo neočakávanej poruche, ktorá by vás mohla výjsť draho.

 

Nápravy: Sneh a poľadovica skúšajú intenzívne nápravu vozidla. Nechajte si zmerať geometriu, aby ste predišli zníženiu kvality jazdných vlastností auta.

 

Klimatizácia: Počas letnej sezóny je používaná veľmi často, preto jepotrebné vymenenie filtrov a jej kompletné vyčistenie, najlepšie v autorizovanom servise. Znečistená klimatizácia totiž veľmi negatívne pôsobí na zdravie.


(zdroj: pixbay.com)

Podvozok: Nezabudnite skontrolovať aj ochrannú vrstvu, ktorá je skúšaná nánosmi soli.

 

Karoséria: Ošetrenie prípadných poškodení ochrannej vrstvy proti korózii. V zime je na ceste množstvo kameňov z posýpania, ktoré môžu spôsobiť poškodenie laku.

 

Žiarovky: Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky vo svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek a nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel. Zároveň odporúčame kontrolu náhradných žiaroviek a poistiek.


(zdroj: pixbay.com)

Stierače: Mrazy a soľ poškodzujú gumičky stieračov, ktoré potom spôsobujú šmuhy. Po zime je najlepšie úplne vymeniť stierače za nové.

 

Pánty: Vyhnite sa zvuku vŕzgania a všetky pánty otváracích častí dôkladne namažte.

 

Prevádzkové kvapaliny: po zime je dôležité skontrolovanie chladiacej kvapaliny, stav oleja, brzdovej kvapality a samozrejme vymeniť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za tú, ktorá je určená na letnú sezónu.

 

Autobatéria: v chladnom počasí je pri štartovaní potrebné oveľa väčšie množstvo energie, preto autobatéria dostáva mimoriadne zabrať. Skotrolujte, či je potrebné ju dobiť alebo rovno vymeniť.

 

Dôkladné vyčistenie od posýpacej soli

Usadená soľ môže veľmi rýchlo poškodiť karosériu, najmä starších vozidiel, ktoré nemajú antikoróznu ochrannú vrstvu. Treba si dať záležať na skutočne dôkladnom umytí a tryskami vystriekať spodnú časť, dvere a všetky citlivé miesta nachýlné na vznik korózie, kde by sa soľ mohla dostať.

 

Ak objavíte známky začínajúcej korózie, ošetrite lak a nechajte vyčistiť aj dutiny. Je to bežný úkon, ktorý poskytujú servisy a navyše používajú aj ochranný náter.

 

Výmena pneumatík

Rituál, ktorý vodiči absolvujú dvakrát ročne je len začiatkom údržby po zime. Pred samotným prezutím si premyslite, či neplánujete cestu do regiónov, kde by sa mohla nachádzať vrstva snehu, aby ste neriskovali pokutu. Nezabudnite, že na Slovensku sú podľa zákona zimné pneumatiky povinné na miestach so súvislou vrstvou snehu.


(zdroj: pixbay.com)

Šetriť na servise po zime sa určite nevypláca, pretože zanedbaná starostlivosť sa môže neskôr prejaviť vo väčších závadách a stáť oveľa viac.

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály