Thajský box, thaibox alebo Muay Thai je plnokontaktné zápasnícke bojové umenie pochádzajúce z Thajska. Jeho korene sú v čínskom bojovom umení a v Thajsku si získalo obľubu, až do takej miery, že je to národný šport. Predstavuje spôsob boja, ktorý má najbližšie k reálnemu životu, pričom sa považuje za najtvrdší šport na svete.

Dejiny

Pôvod thaiboxu siaha do 13. storočia. Traduje sa, že obyvatelia využívali techniky tohoto spôsobu boja na ochranu svojich príbytkov pred nepriateľom. Predpokladá sa, že thajskí vojaci používali techniky útoku i obrany podobné tým dnešným, charakteristickým pre thajský box.
Neskôr sa bojové umenie presunulo aj na thajské tržnice ako boj na život a na smrť, pri kotorm ľudia stávkovali na bojovníkov. Neskôr sa vytvorili špeciálne štadióny pre thajský box, v ktorých boli vybudované ringy. Thajský box nie je ako klasický box, pri ktorom sa používajú iba ruky.

Bojový šport - umenie

Je to jeden z najtvrdších bojových športov, v ktorom sú povolené údery, kopy používanie lakťov a kolien Muay Thai je preto nazývané "The Art of the Eight Limbs", čo znamená "umenie 8 končatín". Okrem chrániča na zuby, suspenzora a rukavíc sa nepoužívajú žiadne iné chrániče a bojovníci sú počas zápasu bosí. Používajú iba bandáže na členkoch, aby si ich pri kopoch nezlomili.

Čo sa týka pravidiel, dovolené je takmer všetko. Nesmie sa útočiť na intímne partie protivníka. Taktiež sa nepovoľujú techniky na zemi, boxeri počas zápasu stoja. V zápase sa využívajú mnohé techniky, zamerané na zasiahnutie jednotlivých častí tela súpera. V Thajsku sa najvyššie hodnotia klinče a nohy, v európskom ponímaní sa boduje prakticky všetko, ale po vzore Ázie sa začína tiež klásť dôraz najmä na dolné končatiny. Dĺžka jednotlivých kôl zápasu sa rôznia, závisia od výkonnostnej kategórie bojovníkov. Amatéri zvyčajne zápasia na 3x2-minútové kolá, zatiaľ čo profesionálny zápas má 5x3-minútové kolá. Jednotlivé kolá sú oddelené prestávkou. Každý zápas začína tradičným zahajovacím ceremoniálom vai-kru - typickým rituálom súvisiacim s budhizmom (po vstupe do ringu predvedú obaja bojovníci rituálny tanec, ktorým vzdávajú poctu a vďaku trénerovi, rodine a súperovi. Okrem toho slúži tento rituál aj na sústredenie mysle a koncentráciu na boj). Bojovníci Muay Thai nosia čelenky upletené z lana mong-kol. O výsledku zápasu rozhodujú 3 bodoví a 1 ringový rozhodca. Tí bodovo ohodnocujú výkon, techniku a celkovú efektívnosť boja oboch zápasníkov. Podobne ako pri iných ringových bojových športoch, aj v thajskom boxe sa može zápas skončiť predčasne, buď knock-outom, alebo vzdaním sa súpera. Celý zápas, aj rituály s ním spojené, sú doprevádzané tradičnouu thajskou hudbou.

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Ochrana užívateľov | FAQ | VOP | Zľavové portály