Čo vidieť a robiť v Banskej Štiavnici

Zľavy · Čo vidieť a robiť v Banskej Štiavnici

Čo vidieť a robiť v Banskej Štiavnici?

Tajchy, bane a pamiatky svetového dedičstva UNESCO robia tento banícky región výnimočný. Čo všetko nesmiete pri návšteve vynechať?


(zdroj: pixbay.com)

Banícka tradícia

Za výskyt vzácnych kovov v štiavnickom regióne môže výbuch sopky milióny rokov dozadu. Mesto baníctva sa v písomných záznamoch spomína už v polovici 12. storočia a na územií bývalého Uhorska bolo najstarším baníckym mestom.


(zdroj: pixbay.com)

Štiavnica bola dlhé roky v Európe najbohatším zdrojom zlata a striebra. Ťažobný ruch prilákal do mesta viac ako 20 tisíc baníkov. Vďaka tomu sa Štiavnica rozvíjala aj po iných stránkach - na svoje si prišli remeselníci, obchodníci, dokonca počas vlády Márie Terézie bola v roku 1762 otvorená prvá banícka vysoká škola. Areál Akadémie je prepojený s Botanickou záhradou, kde si obklopení sekvojami môžete oddýchnuť.

 

V súčasnosti je v meste možné sfárať do troch štôlní. Najrýchlejšie prejdete 75-metrov dlhý úsek, ktorý je sprístupnený v štôlni Michal. Nachádza sa v centre mesta na Námestí sv. Trojice. Dedičná štôlňa Glanzenberg je jednou z najstarších v regióne a preslávila sa vďaka návšteve niekoľkých šľachticov. Prehliadka trvá priližne 40 minút.

 

Najnavštevovanejšou je Banské múzeum v prírode, resp. štôlňa Bartolomej. Okrem nadzemnej prehliadky je lákadlom sfáranie do štôlne v baníckom oblečení. Prezriete si dobové nástroje, z ktorých najcennejší je konský ťažný gápeľ na odčerpávanie podzemnej vody, ktorý je jediný zachovaný na Slovensku.

 

V budove bývalého banského súdu Berggericht sa oplatí pozrieť si vzácnu expozíciu minerálov z celého sveta.


(zdroj: pixbay.com)

Prechádzka Banskou Štiavnicou

Aj keď Banská Štiavnica nepatrí medzi veľké mestá, jej centrum je plné historických objektov a pamiatok, ktoré si všimli aj v UNESCO, preto je Banská Štiavnica súčasťou svetového kultúrneho dedičstva už od roku 1993.

 

Hlavným námestím je Námestie sv. Trojice s dominantným morovým stĺpom, postaveným po ústupe moru v rokoch 1711 - 1712. Na námestí sa tiež nachádza Dom Maríny, ktorá bola Sládkovičovou múzou a jeho milostná báseň o Maríne patrí medzi klasiku slovenskej literatúry. Dnes tu na mreže zaľúbenci pripínajú zámky na znak večnej lásky.

 

Kostol sv. Kataríny na Radničnom námestí je významný tým, že už v polovici 17. storočia sa v ňom kázalo po slovensky.

 

Starý zámok ukrýva expozície z najstarších čias Štiavnice. Pôvodne to bol kostol, no počas tureckých vpádov bol prebudovaný na pevnosť, aby ochránil miestnych. Z veže je veľmi pekný výhľad, okrem spomínaných expozícii si môžete pozrieť, ako vyzerá stredoveké väzenie.


(zdroj: pixbay.com)

Nový zámok reflektuje 150 rokov trvajúcu tureckú hrozbu. Napriek tomu, že Turci ovládli okolité dediny, Štiavnica im nepatrila. Zámok je z architektonického pohľadu v Európe výnimočný. V jeho veži bola neustále v pozore strážna služba, ktorá signálmi upozorňovala na blížiacu sa hrozbu útokov. Vďaka strategickému miestu, kde bol zámok postavený, si návštevníci môžu užiť výhľad na okolie. Okrem toho je v zámku zaujímavá expozicía zbraní a bojov proti tureckému rozmachu v okolí.

 

Už z Nového zámku na protiľahlom kopci Ostrý vrch neprehliadnete barokovú Kalváriu, ktorá bola dokončená v roku 1751. Je z nej výhľad na okolitú krajinu, ktorá získala svoj špecifický tvar prepadnutím stien dávno vybuchnutej sopky.

 

Vo vedľajšej obci Svätý Anton sa nachádza kaštieľ s obľúbeným múzeom, kde si návštevníci môžu pozrieť obrazy, nábytok, trofeje a ďalšie expozície, ktoré do roku 1944 patrili šľachte. Výnimočný je 24 karátovým zlatom pozlátený Zlatý salón. Ako svadobný dar ho darovala Mária Terézia svojej dcére Márii Antoinette. Súčasťou areálu je rozsiahly park na príjemné prechádzky.

 

Štiavnické tajchy

Baníci vytvorili premyslený systém vodných diel, ktoré vymyslel Matej Kornel Hell ako reakciu na problémy so spodnou vodou pri ťažbe. Zaplavovanie baní znemožňovalo ťažbu, ľudia a kone ju nestíhali odčerpávať, preto hrozilo, že bane úplne zatvoria. Matej Kornel Hell však vymyslel systém odčerpávania vody a zachránil tak baníctvo v regióne. Dodnes sa ich zachovalo 24.

 

Najznámejší tajch Počúvadlo je obľúbeným miestom na kúpanie alebo vodné športy. Najvyššie položený je Ottergrund, ku ktorému sa dostanete po náučnom chodníku s výhľadmi na celé mesto.

 

Aktívny oddych v prírode

Okolité Štiavnické vrchy sú skvelé na cyklistický výlet. Trasy majú rôznu náročnosť, od jednoduchej, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi až po trasy pre horských cyklistov.


(zdroj: pixbay.com)

Ak máte radi turistiku, vyberte sa na najvyššiu horu Sitno, kde podľa legendy spia Sitnianski rytieri, ktorí sa zobudia, keby bolo slovenskému národu veľmi zle. Jednoduchšia trasa vedie po červenej značke z Radničného námestia a neskôr po modrej značke. Náročnejší je výstup po žltej značke. Cestou prejdete tiež okolo tajchu Počúvadlo, kde začína najstrmšia časť výstupu. Na vrchole sú zrúcaniny hradu a ak budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť, uvidíte až maďarské vrchy Matra.

 

Termálne pramene a kúpeľná tradícia

Liečivú silu prameňov v Sklených Tepliciach využívali ľudia už v 14. storočí. Miestne kúpele čerpajú vodu zo 14 prameňov a pomáha najmä pri problémoch s pohybom, zrýchľuje metabolizmus a pomáha odbúrať škodlivé látky z tela.

 

V neďalekej obci Vyhne kedysi tiež stáli kúpele, no liečivé pramene v súčasnosti využíva moderný Vodný raj. Termálne pramene majú vysoký obsah železa, pomáhajú pri kožných chorobách, zápaloch nervov, problémoch s pohybom.

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Ochrana užívateľov | FAQ | VOP | Zľavové portály