Čo robiť cez víkend v Prahe

Zľavy · Čo robiť cez víkend v Prahe

Čo robiť cez víkend v Prahe

Historické centrum, Pražský hrad, Vyšehrad, orloj a mnohé iné zaujímavosti a pamiatky lákajú do Prahy množstvo turistov. Vybrali sme pre vás tipy, čo určite musíte v Prahe navštíviť.
 
(zdroj: pixbay.com)

Pravý breh Vltavy: Staré a Nové mesto

Najtypickejší obrázok Prahy, podľa ktorého pravdepodobne dostala prívlastok “stovežatá”, je pohľad na Malú stranu a Hradčany, kde vyčnieva Pražský hrad. Takýto pohľad sa vám naskytne z pravého brehu Vltavy, kde sa spájajú dve časti - Staré a Nové mesto.

Vyberme sa najprv spoznať Nové mesto. Vzniklo za čias Karola IV. a je od rieky je vzdialenejšie. Jeho najznámejšia časť je Václavské námestie. Kedysi spájalo Staré a Nové mesto, dnes je to rušné námestie plné kaviarní a nákupných možností. Námestiu dominuje socha svätého Václava, ktorá je umiestnená pred Národným múzeom. Budova pochádza zo začiatku 19. storočia ukrýva cenné zbierky. V knižnici sú zasa uchované vzácne rukopisy.

Na Nové mesto nadväzuje Staré mesto, ktorého centrum tvorí Staromestské námestie a Staromestská radnica. Na jej južnej strane je umiestnený unikátny Pražský orloj. Pochádza z 15. storočia a funguje po celý rok. Z jeho ciferníka sa dajú vyčítať rôzne druhy časov, ale aj fáza Mesiaca, či poloha Slnka vzhľadom k znameniam. Zbystrite pozornosť a nájdite na ňom smrtku, o ktorej spieva v pesničke skupina Elán. Každú hodinu prebieha na orloji predstavenie. Stroj umiestnený vo vnútri spustí do pohybu sochy 12 apoštolov a niektorých ďalších sôch.
 
(zdroj: pixbay.com)
 
Ďalšou neprehliadnuteľnou súčasťou námestia je Týnsky chrám, ktorému dominujú dve vysoké veže. Gotický kostol bola založený v 14. storočí za vlády Karola IV.
 
Neďaleko Týnskeho chrámu stojí Prašná brána, ktorá bola kedysi jednou z brán staromestských hradieb. Keď však Karol IV. dal vybudovať Nové mesto, jej úloha stratila význam. V susedstve Prašnej brány je Obecný dom. Slúžil ako sídlo kráľov, dnes ho mesto využíva na reprezentačné účely. Zaujímavosťou je, že po 1.svetovej vojne bol práve v Obecnom dome v roku 1918 podpísaný vznik prvej Česko-slovenskej republiky.
Od Obecného domu sa prejdite úzkymi uličkami mesta až ku Karlovmu mostu, ktorým každý deň prejdú tisícky ľudí. Pochádza zo 14. storočia a spomedzi všetkých 32 premostení Vltavy je najstarší.
 

Neďaleko Karlovho mostu, stále na pravej strane rieky stojí architektonická zaujímavosť - Tancujúci dom. Jeho návštevu môžete spojiť s raňajkami na farmárskych trhoch na Náplavke, pozor konajú sa iba v sobotu.

Ľavý breh: Malá strana, Hradčany, Petřín

Po výdatných raňajkách sa cez Karlov most vydajte objavovať ľavý breh rieky. Na Malostranskom námestí sa vyníma barokový Chrám sv. Mikuláša.

Krátkou prechádzkou z Malej strany sa dostanete do štvrti Hradčany, v ktorej sídli Pražský hrad, pútajúci pohľady turistov už z diaľky. Postavený bol už v 9. storočí ako sídlo Přemyslovcov. Celý hradný komplex patrí medzi najväčšie na svete a je najvýznamnejšou českou pamiatkou. Prezrieť si môžete Starý kráľovský palác, Zlatú uličku, Baziliku sv. Jiřího, Svatovítovský poklad, Obrazárne a, samozrejme, Katedrálu sv. Víta, ktorá je dlhá 126 metrov a jej južná (vyššia) veža má takmer 100 m. Prehliadka je fascinujúca, vyhraďte si na ňu dostatok času.
 

Ďalšiu panorámu Prahy uvidíte z Petřínskej rozhľadne, vzdialenej len pár minút chôdze z Pražského hradu. Má výšku viac ako 300 metrov a ak vám pripomína Eiffelovu vežu, nemýlite sa. Ide o jej zmenšenú repliku. Vstupné pre dospelých je 120 Kč. Rozhľadňa sa nachádza v celom komplexe záhrad a parkov, ako stvorených na prechádzky.

(
(zdroj: pixbay.com)

Vyšehrad

Do Vyšehradu budete musieť trochu cestovať, pretože sa nachádza mimo spomínaných pamiatok. Pred Pražským hradom sídlili panovníci práve tu. Už zdiaľky si všimnete dve veže Kostola sv. Petra a Pavla, ktorý bol postavený už v 11. storočí (aj keď jeho terajšia podoba sa formovala rokmi). Celý areál je stále lemovaný tehlovými hradbami. Pokojná atmosféra a parky sú ako stvorené na relaxovanie.

 
 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály