Čo robiť cez víkend v Brne

Zľavy · Čo robiť cez víkend v Brne

Čo robiť cez víkend v Brne

Brno sa môže pochváliť pamiatkami ako Hrad Špilberk či Katedrála sv. Petra a Pavla. Druhé najväčšie mesto v Čechách a juhomoravská metropola je ideálnou víkendovou kombináciou aktivít v prírode a spoznávania mesta.


(zdroj: pixbay.com)

Pevnosť Špilberk

Pred tým, ako sa Přemysl Otakar II. stal českým kráľom, sídlil na kopci Špilberk nad mestom, kde dal v 13. storočí postaviť rovnomenný hrad. Hrad bol pôvodne zemepanské sídlo, no po tridsaťročnej vojne bol prebudovaný na pevnosť, keď sa Brno ako jediné mesto ubránilo Švédom.

V rámci pevnosti je návštevníkom k dispozícii zvonkohra na nádvorí, baroková kaplnka, bastion, či rozhľadňa, z ktorej si užijete krásny výhľad na celé mesto. Architektonickou zaujímavosťou sú tzv. kasematy, temné miestnosti, ktoré v 18. storočí poslúžili synovi Márie Terézie Jozefovi II. ako väzenie pre najhorších zločincov. Pevnosť je sídlom Múzea mesta Brno.


(zdroj: pixbay.com)

Prechádzka centrom

Katedrála sv. Petra a Pavla je neprehliadnuteľná gotická dominanta mesta, ktorej dve veže sa týčia v centre mesta až do výšky 84 metrov. Pôvodne na vrchu Petrov stála kaplnka, ktorá bola prestavaná na kostol asi v 11. storočí. Kostol prešiel niekoľkými úpravami, počas tridsaťročnej vojny bol vážne poškodený a svoju dnešnú podobu získal až na začiatku 20. storočia. Ak vám nestačí výhľad zo Špilberku, môžete vystúpať do vyhliadkovej veže katedrály a pozrieť sa na mesto z výšky.

V porovnaní s inými pamiatkami, Kostol sv. Jakuba tridsaťročná vojna kostol obišla, vďaka čomu si zachoval svoju gotickú tvár. Postavený bol začiatkom 13. storočia a jeho veža sa týči až do výšky 92 metrov.

Pokračujte v kráčaní mestom a dostanete sa k Starej radnici, ktorá skrýva krásne historické miestnosti. Postavená je na rohu námestia Zelný trh. Námestie je sídlom Dietrichtského paláca, kde sú v súčasnosti expozície Moravského zemského múzea. Len o ulicu ďalej sa nachádza Kapucínsky kláštor, kde si môžete pozrieť hrobku, v ktorej sú telá mumifikované vzduchom.

Vedeli ste, že aj Brno má svoj orloj? Nájdete ho cestou k Starej radnici, nehľadajte nič podobné tomu pražskému. V Brne má tvar čierneho projektilu a skrýva v sebe hodiny, ktoré vždy o 11:00 vypúšťajú von guličku.

Kam ísť za dobrým jedlom a na drink

Za českými pochúťkami ako Moravský vrabec či Plzenský guláš sa vyberte do Stopkovej pivnice. Na tomto mieste bol hostinec už v druhej polovici 19. storočia a dnes je to populárne miesto s dobrým jedlom a českým pivom. Dobrý drink vám namiešajú v bare, ktorý má trochu záhadný názov Bar, ktorý neexistuje.


(zdroj: pixbay.com)

Unikát modernej architektúry

Veľkolepá Vila Tugendhat, leží mimo centra. Dokončená bola v roku 1930, no manželia Greta a Fritz si ju užívali len do roku 1938, kedy ako židovskí občania pred strachom z vojny opustili krajinu. Vila je dielom architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, ktorý použil inovatívne prístupy k návrhu, materiály a celkové splynutie s prírodou. Výnimočnosť stavby potvrdzuje aj jej zapísanie do zoznamu UNESCO.

Aktivity mimo mesta

Máte dosť mesta? Okolie Brna je lemované prímestskými lesmi, ktoré ponúkajú cyklistické trasy, mini ZOO pre deti, náučné chodníky, rozhľadne a vyhliadky, kúpalisko či dokonca golfový areál. Severozápadne od Brna leží priehrada, ktorá slúži ako rekreačná oblasť.

Ak túžite po adrenalíne, nevynechajte Masarykov okruh, kde sa závodilo už od roku 1930. Od roku 1965 je okruh zaradený do seriálu Grand Prix cestných motocyklov. Návštevníci si môžu na okruhu zasúťažiť na motokárach.

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály