Čo robiť a vidieť v Trenčíne

Zľavy · Čo robiť a vidieť v Trenčíne

Čo robiť a vidieť v Trenčíne?

Majestátny Trenčiansky hrad, nápis na hradnej skale, výhľad z Mestskej fary či príjemná prechádzka v lesoparku Brezina. Najväčšie mesto na Považí rozhodne stojí za návštevu.


(zdroj: pixbay.com)

Panovnícka ruka Matúša Čáka

Trenčín patrí medzi najstaršie slovenské mestá, čo potvrdzuje nápis na hradnej skale. Vytesaný bol v roku 179 po víťazstve rímskych legionárov nad Kvádmi. V oficiálnych písomnostiach sa Trenčín objavuje v roku 1111 ako malé sídlo pod veľkým hradom.

 

Najväčší rozmach zažil Trenčín počas vlády Matúša Čáka, ktorý okrem Trenčianskeho hradu vlastnil asi 30 ďalších po celom dnešnom území Slovenska. Vďaka jeho panovníckej ruke sa z malej osady stalo rozvinuté mesto, ktoré v roku 1412 kráľ Žigmund Luxemburský povýšil na slobodné kráľovské mesto s výsadami právami. Trenčín sa vyvíjal aj ďalej, na Považí bol dôležitým obchodným a priemyselným bodom, najmä keď sa dokončilo železničné spojenie so Žilinou.

 

Čo v Trenčíne nezmeškajte

Už z diaľky sa na kopci vypína mohutný Trenčiansky hrad, ktorého predchodcom bola rotunda a počas slávy Veľkej Moravy rozsiahle hradisko. Spolu so Spišským hradom patrí medzi najrozsiahlejšie hrady nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Podobu kráľovského hradu získaval postupným budovaním a spevňovaním hradieb, a od 11. storočia sa pod hradným kopcom začalo rozvíjať mesto.

 

Vlastníkmi hradu boli rôzne šľachtické rody, no nik nie je tak známy ako Matúš Čák, ktorý dokonca získal pomenovanie Trenčiansky.

 

Návštevníci si môžu vybrať z dvoch prehliadkových okruhov. Kratší vedie Dolným nádvorím a zahŕňa Kasáreň s expozíciou zbraní a Hladomorňu. Dlhší okruh hradom vás prevedie cez komplex palácov s rôznymi expozíciami, Matúšovou vežou, Rotundou, Kasárňou a Hladomorňou.


(Autor: Michaela Guštafíková)

V areáli sa nachádza aj 80 metrov hlboká Studňa lásky, ktorú vraj kopal turecký princ Omar, aby priniesol hradnému pánovi vodu a vyslobodil tak zo zajatia svoju lásku Fatimu.

 

Prezrite si tiež stredoveké mestské hradby, aj keď množstvo schodov môže preveriť vašu fyzickú zdatnosť.

 

Slávny nápis na skale je možné vidieť len z Hotela Elizabeth. Celý nápis znamená v preklade: Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. Légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. Pomocnej légie.”

 

Samotná budova hotela patrí medzi zachovalé pamiatky mesta. Po slávnostnom otvorení v roku 1902 sa stal dôležitým miestom, kde sa stretávala vtedajšia vysoká spoločnosť.

 

Kúsok od hradu sa nachádza Mestská fara bola postavená v roku 1324 a je z nej krásny výhľad na mesto. Cestou z hradu sa vydajte k fare a neminiete dlhé schodisko postavené v 16. storočí. Po schodoch nastupovali bojovníci na obranu hradieb. Prešlo viacerými rekonštrukciami a tvorí ho presne 88 schodov.

     
                                (Autor: Michaela Guštafíková)                                                                          (Autor: Michaela Guštafíková)

Trochu strašidelný sa môže zdať Katov dom. Zachovalá stavba, ktorá takmer vôbec neprešla zmenami oproti pôvodnému stavu mala byť v 17. storočí bydliskom mestského kata. Keď sa Trenčín stal slobodným kráľovským mestom, súčasťou boli aj popravy vešaním alebo stínaním, zvyčajne sa konali pod hradbami.

 

V Starom meste určite neobíďte Štúrovo námestie so známou sochou vodníka. Námestiu dominuje Synagóga, ktorá bola postavená v roku 1913. Ide o výnimočnú stavbu svojho druhu na Slovensku a návštevníkov upúta výraznými byzanstkými prvkami.

 

Cez Mestskú vežu, ktorá bola postavená v 15. storočí ako súčasť hradieb sa dostanete na Mierové námestie. Okrem reštaurácii, kaviarní a krásneho výhľadu na hrad tu nájdete Morový stĺp, postavený v roku 1712 na pamiatku 1600 ľudí, ktorí podľahli moru pri epidémii v roku 1710.

 

Ak sa chcete o histórii Trenčína dozvedieť ešte viac, zamierte do Trenčianskeho múzea, ktoré spravuje väčšinu historických pamiatok mesta a pravidelne pripravuje zaujímavé expozície.

 

Okolie Trenčína

Obľúbeným víkendovým cieľom je lesopark Brezina, ktorý sa nachádza necelých 10 minút jazdy z centra mesta. Súčasťou je lanový park Tarzánia s dvoma trasami, ktoré budete zdolávať vo výške 5 až 10 metrov nad zemou. Vstupné sa neplatí, no pri lezení buďte opatrní. Z lanového parku sa po chvíľke chôdze dostanete k vyhliadke, kde uvidíte celé mesto. O tom, ako sa lesopark Brezina menil hovorí náučný chodník so siedmimi zastávkami.


(Autor: Michaela Guštafíková)

Približne 15 minút cesty autom opačným smerom leží najstaršie slovenské pútnické miesto Skalka. Jeho história siaha až do 11. storočia. Skalku tvoria dve časti. Malá Skalka je dvojvežový románsky kostol z roku 1208, ktorý bol v priebehu storočí viackrát rekonštruovaný. Druhá časť je Veľká Skalka s ruinami kláštora, ktorej vznik sa spája so vznikom benediktínskeho opátstva. Kláštor je prístupný verejnosti od apríla do októbra.

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály