Čo robiť a vidieť v Nitre?

Zľavy · Čo robiť a vidieť v Nitre?

Čo robiť a vidieť v Nitre?

Mesto pod Zoborom s majestátnym hradom je plné zachovalých historických pamiatok, ktoré vznikli počas obdobia Nitrianskeho kniežatstva. Navštívte aj neďaleké Mojmírovce, Beladice a Oponice, ktorých kaštiele obkolesené zelenými záhradami navodia romantickú atmosféru.


(zdroj: pixbay.com)

Najstaršie slovenské mesto

Nitra sa v záznamoch spomína už v 9. storočí, kedy tu vzniklo Nitrianske kniežatstvo na čele s Pribinom, kniežaťom Slovienov, považovaných za predchodcov Slovákov. Kniežatstvo fungovalo ako samostatný správny celok vyše 200 rokov, neskôr sa stalo súčasťou Uhorska.


(zdroj: pixbay.com)

Panovnícke sídlo, Nitriansky hrad z roku 871 dominuje panoráme mesta. Hrad tvoria štyri samostatné časti - katedrála, biskupský palác, hospodárske budovy a opevnenie s vstupnou bránou.

 

Katedrála sv. Emerána je tvorená z horného, dolného kostola a Kostola sv. Emerána, ktorý je najstaršou časťou. Postavený bol medzi 11. a 13. storočím a vo svojich útrobách ukrýva vzácne plastiky z 13. storočia. Okrem toho v jeho múre sa nachádza relikvia pozostatkov sv. Cyrila. Horný a dolný kostol sú o niekoľko desiatok rokov mladšie. V hornom kostole je vzácnosťou oltár s freskami Antona Galliartiho, v dolnom kostole zasa mramorový reliéf, ktorého autorom má byť slávny Donatello.

 

Barokový Biskupský palác s rezidenciou je sídlom biskupského úradu. V archíve sú uložené Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113, ktoré sú považované za najstaršie originálne písomnosti vytvorené na našom dnešnom územii.

 

Oblasť pod hradom bola nazývaná Horné mesto. Patrí sem Kluchtov palác, ktorého roh podopiera socha Corgoňa. Ľudia mu zvyknú pre šťastie pošúchať palec na nohe.

 

Veľký seminár je dnes sídlom bohosloveckej fakulty. Súčasťou je tiež Diecézna knižnica, ktorá bola otvorená už v roku 1877.

 

Do Horného mesta tiež patrí Mariánsky stĺp, postavený v roku 1750 ako memento morovej epidémie. Po morovej epidémii bol postavený aj Kostol sv. Michala.

 

Na rozhraní Horného a Dolného mesta sa nachádza Župný dom z roku 1823, kde dnes sídli Nitrianska galéria.

 

Neďaleko Župného domu sa nachádza Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorá už od roku 1982 plní nielen vzdelávaciu funkciu pre študentov, ale vytvára pokojné prostredie na oddych či prechádzku.


(zdroj: pixbay.com)

Krásny výhľad na celé mesto sa vám naskytne z vyhliadky na Zobore. Na vrchol vedie náučný chodník a zaberie vám to asi 90 minút.

 

Okrem Nitrianskeho hradu má Nitra ešte jednu známu pamiatku. Nachádza sa na kopci nad mestskou časťou Dražovce. Ikonický Kostol sv. Michala z 12. storočia patrí medzi najzachovalejšie románske kostoly na celom Slovensku. V jeho okolí boli tiež objavené archeologické nálezy. Prechádzka ku kostolíku a výhľad, ktorý sa vám naskytne, je veľmi príjemným spestrením návštevy Nitry.

 

Čo vidieť v okolí Nitry?

 

Kaštieľ Mojmírovce

Dedina sa v písomných záznamoch spomína už v roku 1156, no honosný barokový kaštiel dal postaviť rod Huňadyovcov až v 18. storočí po ukončení bojov s Turkami. Huňadyovci boli predovšetkým pyšní na vzácny Žrebčín s plemenami, pochádzajúcimi z rôznych kútov sveta (Španielsko, Taliansko, arabské krajiny). V roku 1814 dokonca usporiadali prvé dostihy v Uhorsku. Dnes už Žrebčín neexistuje a kaštieľ bol zrekonštruovaný na moderný hotel, ktorého súčasťou je park.

 

Kaštieľ Beladice

Rodina Jesenských nechala neoklasicistický kaštieľ v Pustom Chotári vybudovať okolo roku 1820. Z pôvodných prvkov sa zachovalo zábradlie vstupného schodišta, maľované okná či pôvodný drevený strop. V areáli kaštieľa tiež nájdete prírodnú expozíciu keramiky, ktorá vznikala počas medzinárodných workshopov v rokoch 1999 - 2009. Interiér a exteriér obsahuje spolu diela 52 umelcov zo 4 kontinentov.


(zdroj: pixbay.com)

Arborétum Mlyňany

Len 15 minút cesty z Beladíc leží vzácnosť, ktorú v našich klimatických podmienkach nikde inde na svete nenájdete. V 19. storočí Štefan Ambrózy - Migazzi založil Arborétum Mlyňany, kde zozbieral vzácne druhy rastlín a aklimatizoval ich na naše klimatické podmienky. V súčasnosti tu nájdete 2 300 druhov rastlín, najmä z vzácne dreviny z východnej Ázie a Severnej Ameriky. Najkrajšie rastliny kvitnú v máji a júni, v januári kvitne najvzácnejší druh sekvojovec mamutí, ktorý má 35 metrov. Súčasťou areálu je kaštieľ, postavený v roku 1894.

 

Topoľčianky

Obec Topoľčianky je síce neveľká, no návštevníkom toho ponúka dosť. Národný žrebčín a Hipologické múzeum vám predstavia všetko, čo súvisí s chovom koní. Slovenský unikát je Zubria zvernica, kde sa chová najväčší európsky cicavec - Zubor európsky. Vznikla v roku 1958 s cieľom pomôcť zachrániť tento takmer vymierajúci druh, pretože v tom čase žilo na celom svete len 150 zubrov.

 

Zámok Topoľčianky s priľahlým parkom bol počas prvej Československej republiky letným prezidentským sídlom. Dnes je využívaný ako hotel a časť zámku tvorí expozícia dobového nábytku.

 

Milovníci vína by nemali vynechať návštevu vínnych pivníc, kde dozrieva Chateau Topoľčianky. Tradícia pestovania viniča siaha až do roku 1723, no prvé víno pod touto značkou bolo vyprodukované až v roku 1933. Prvý československý prezident Tomáš Gariigue Masaryk ponúkal miestne víno oficiálnym návštevám.

 

Kaštieľ Oponice

Apponyiovci spravovali obec už od 14. storočia a ich prvé sídlo Oponický hrad sa nachádza na kopci mimo obce. Zrekonštruovaný renesančný kaštiel je v súčasnosti luxusným hotelom, kde sa skrýva jedna z najväčších stredoeurópskych knižníc, v ktorej je uchovaných viac ako 9000 titulov písaných v 10 jazykoch. Samotný kaštieľ obývala rodina Apponyiovcov viac ako šesť storočí a posledný potomok žil v obci do rou 1940.

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Ochrana užívateľov | FAQ | VOP | Zľavové portály