Čo robiť a vidieť v Košiciach

Zľavy · Čo robiť a vidieť v Košiciach

Čo robiť a vidieť v Košiciach

Slovenská metropola východu za posledné roky prešla ohromnou premenou. V roku 2013 sa Košice zaslúžili o titul Európskeho mesta kultúry. Naše druhé najväčšie mesto je domovom najväčšieho počtu chránených pamiatok a monumentov. Košice sú tým naj v mnohých ďalších kategóriách. Tak napríklad každoročne sa tu organizuje najstarší európsky Maratón mieru… Vedeli ste tiež, že?


(zdroj: pixbay.com)

Stojí za vašu pozornosť

Historické centrum mesta je považované za najväčšie na Slovensku s pamiatkovou rezerváciou s 608 objektmi.

Mesto organizuje oficiálne prehliadky, v rámci ktorých navštívite miesta, ktoré boli svedkami vývoja mesta od jeho začiatkov a dodnes sú opradené legendami. Začnime od tej najznámejšej.

Gotická katedrála Dóm sv. Alžbety zo 14. storočia hrdo nesie titul nášho najväčšieho chrámu a je zároveň najvýchodnejšou gotickou stavbou v Európe.  Okrem impozantného exteriéru vás upúta prepracovaný interiér s oltárom sv. Alžbety so 48 obrazmi, gotickým točitým schodiskom, oltárom Navštívenia Panny Márie, či freskami a sochárskymi prácami majstra Štefana. Zo severnej veže sa vám naskytá jedinečný výhľad na celé mesto.

Kúsok od Dómu sv. Alžbety sa nachádza Kaplnka Sv. Michala, gotická stavba s bohatou históriou a opradená legendami. Na bokoch kostola sú umiestnené stredoveké náhrobné kamene. Kaplnka je zasvätená archanjelovi  Michalovi, patrónovi zosnulých, ktorý odprevádza každú dušu pred súd Boží.

Centrum mesta zdobí budova Historickej radnice z 18. storočia. Na priečelí radnice je umiestnený erb mesta. V minulom storočí pôsobila radnica ako knižnica, v súčasnosti slúžia jej vnútorné priestory s krásnymi halami na reprezentačné účely.


(zdroj: pixbay.com)

Zachované mestské hradby

Mestské opevnenie Košíc sa začalo stavať v 13. storočí a dodnes sa zachovalo 26 fragmentov stavieb. Najväčšie a najzachovalejšie pôvodné hradby nájdete v Dolnej bráne, ktorá kedysi slúžila ako pôvodný vstup do mesta. V súčasnosti sa tu nachádza komplex podzemného archeologického múzea, v ktorom si môžete prehliadnuť pozostatky pevnostného systému.

Kultúra a umenie v meste

Košice sú domovom niekoľkých múzeí s bohatými výstavami a podujatiami. Východoslovenské múzeum zvonku láka pozornosť svojou neorenesančnou architektúrou. Vnútri vás čaká vyše pol miliónová kolekcia z oblastí histórie, remesla, národopisu a.i.. Kolekcia je  prístupná v deviatich stálych expozíciách.

Prvenstvo v Európe

Málokto vie, že Košice sa môžu pochváliť najstarším a zároveň prvým mestským erbom v Európe. Mesto získalo erbovú listinu v roku 1369 od uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého.  Pre návštevníkov bola v parku v južnej časti hlavného námestia odhalená jeho bronzová plastika. Pamätník vysoký 310 cm znázorňuje anjela a ukážky vývoja dizajnu erbu.

Len necelých 10 km od mesta nájdete jednu zo štyroch slovenských zoologických záhrad, najväčšiu v strednej Európe. Čím je táto 40-ročná ZOO Košice okrem veľkosti, výnimočná? Návštevníci sa môžu povoziť safari autom po divočine, stráviť v zoo celú noc, alebo si vyskúšať prácu ošetrovateľa.


(zdroj: pixbay.com)

Poobedie v lone prirody

Únikom od mestského ruchu je určite návšteva prímestských rekreačných lesov, ktoré ponúkajú možnosti turistiky, cykloturistiky, alebo obyčajných pokojných prechádzok do prírody. Medzi najobľúbenejšie lokality patrí 3,5 km dlhý chodník Furča-Zelený dvor vybavený oddychovými zariadeniami a ohniskom. V lokalite Alpínka začína 25 km dlhá cyklotrasa vedúca až po Čermeľskú dolinu.

Jedna z najvýznamnejších lokalít lesoparku je Hradová so štyrmi náučnými chodníkmi, z ktorých jeden vedie k ruinám Košického hradu. Na území hradu sa nachádzajú  archeologické vykopávky a vyhliadková veža, z ktorej sa vám naskytá výhľad na celé mesto.

Na záver zaslúžený oddych

Po celodenných potulkách mestom je dobré večer zakončiť v jednom z miestnych podnikov, reštaurácii, alebo hotelovom wellness centre. Obľúbená medzi miestnymi je piváreň Dobré Časy s bohatým výberom piva, tradičnou kuchyňou a živou hudbou.

Okrem desiatok svojich vlastných turistických atrakcií sú Košice skvelým štartovným bodom pre návštevu okolitých štyroch národných parkov či šiestich UNESCOm chránených pamiatok.

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály