Čo robiť a vidieť cez víkend v Londýne?

Zľavy · Čo robiť a vidieť cez víkend v Londýne?

Čo robiť a vidieť cez víkend v Londýne?

Sídlo britskej monarchie je plné zaujímavých miest, ktoré dokazujú jeho význam v moderných dejinách. Westministerský palác a veža Big Ben, Tower of London, Tower Bridge - to je len malá ochutnávka, čo vás čaká.


(zdroj: pixbay.com)

Okolo rieky Temža

Prehliadku začnite na nábreží rieky Temža, ktorá Londýnom preteká. Na jej ľavom brehu dominuje Westminsterský palác, kde sídli britský parlament. Jeho súčasťou je 93 metrov vysoká veža so zľudoveným názvom Big Ben, ktorá sa v skutočnosti volala Alžbetina veža.

Na tom istom brehu leží symbol britskej monarchie Tower of London. V minulosti bol  využívaný ako sídlo kráľov, ale aj väzenie. V mohutnej pevnosti sú prísne chránené korunovačné klenoty.

Z Tower of London je neprehliadnuteľný zdvíhací most Tower Bridge. Bol postavený v roku 1886 a ročne sa zdvihne asi 1000-krát. Vo vežiach sa môžete pozrieť na zdvíhaciu časť mosta cez sklenený chodník, pozrieť si fotografie, dokumentárny film či dozvieť sa viac o konštrukcii a technickom fungovaní mostu. Lístok pre dospelých stojí 9 £.

Na pravom brehu rieky bolo v roku 1999 postavené 135 metrov vysoké Londýnske oko (London Eye). Výhľad z neho je v krásnom počasí krásnym zážitkom. Základný lístok pri kúpe cez internet stojí 27,95 £, pričom už nemusíte stáť v rade. Dokúpiť si môžete rôzne iné balíčky, napríklad vstup so šampanským či rezervovať jednu z 32 kabín iba pre seba. Jedno otočenie trvá 30 minút.


(zdroj: pixbay.com)

Panoramatický výhľad si užijete z baru na 40. poschodí budovy so špecifickým špicatým tvarom The Gherkin. Bar je prístupný len návštevníkom s rezerváciou vopred, ktorú si ľahko vytvoríte cez online formulár. Bez nej je bar verejnosti nie je prístupný.

Po stopách monarchie

Navštíviť sa tiež oplatí miesto konania korunovácií a kráľovských svadieb. Ide o gotický kostol známy ako Westminsterské opátstvo. Konala sa tam aj zatiaľ posledná kráľovská svadbu princa Williama a Kate Middleton. Okrem toho sú tu pochované desiatky anglických panovníkov a osobností anglickej histórie.

Sídlo londýnskeho biskupa je v Katedrále sv. Pavla. Pôvodná a prvá Katedrála bola postavená už v roku 604. Po požiari v roku 1666, kedy bola zničená, sa Londýnčania rozhodli ju obnoviť. Katedrála sa stala symbolom odolnosti Londýna počas bombardovania v roku 1940. Napriek zničeniu značnej časti mesta, Katedrála nápor vydržala. Výnimočne sa v nej konala svadba princa Charlesa a Diany.

Ikona britskej monarchie je Buckinghamský palác. Je to miesto, kde si kráľovská rodina plní všetky oficiálne povinnosti, napríklad prijímanie návštev. V severnej časti členovia rodiny žijú v súkromných apartmánoch. Naplánujte si návštevu tak, aby ste zažili výmenu stráží. Začína o 11:30 každý deň od apríla do júla, v ostatných mesiacoch sa odporúča pozrieť rozvrh vopred, nakoľko sa môže meniť v závislosti od počasia alebo nariadenia armády. Celá výmena trvá približne 45 minút.


(zdroj: pixbay.com)

Kam za nákupmi a kultúrou

Piccadilly Circus je rušná dopravná tepna a populárna nákupná lokalita. Križuje sa tu Shaftesbury a Regent Street, ktorou sa dostanete k Oxford Street s desiatkami obchodov. Na konci Oxford Street si môžete vydýchnuť po nákupoch v Hyde Parku a Kensingtonských záhradách, ktoré majú spolu rozlohu viac ako 6 hektárov.

Dôležitou križovatkou v Londýne je Trafalgarské námestie pomenované podľa Bitky pri Trafalgare, ktorú Veľká Británia vyhrala počas napoleonských vojen. Námestiu dominuje Nelsonov stĺp, pomenovaný podľa veliteľa vtedajších víťazných vojsk Horatia Nelsona. Na námestí sa nachádza Národná galéria s viac ako 2000 unikátnymi umeleckými dielami.

Nevynechajte Národné historické múzeum v jeho krásnych priestoroch, Britské múzeum, ktoré je jeho z najstarších na svete alebo Londýnske múzeum dopravy. Výborné múzeum je V&A, v ktorej sa oplatí vidieť chronologicky zoradený vývoj britského dizajnu od roku 1500 do roku 1900, resp. od vlády Henricha VIII. až do obdobia panovania Kráľovnej Viktórie.

Na čo sú Angličania pyšní, okrem kráľovskej rodiny, je futbal. Londýn je sídlom niekoľkých mestských klubov, ktoré hrajú v nižších súťažiach, no zážitok je vidieť súboj niektorého z gigantov (ak máte šťastie, tak aj mestské derby) Chelsea a Arsenal.


(zdroj: pixbay.com)

 
 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály