Čo robiť a vidieť cez víkend v Berlíne

Zľavy · Čo robiť a vidieť cez víkend v Berlíne

Čo robiť a vidieť cez víkend v Berlíne

Kultúrne rozmanité, historicky bohaté, mesto plné energie. Berlín je miestom kontrastov -  moderné a tradičné, krásne a nie príliš atraktívne, módne a lacné. Hlavné mesto Nemecka je tou pravou destináciou pre každého, od milovníkov histórie, cez nadšencov moderného dizajnu až po fanúšikov nekončiaceho nočného života a zábavy.  


(zdroj: pixbay.com)

Jedinečný ostrov múzeí

Na rieke Spréva, ktorá preteká mestom, je postavený unikátny ostrov, tzv. Museumsinsel,  ktorý je domovom piatich múzeí. Celý komplex je zapísaný pod ochranou UNESCO. Výstavy zahŕňajú kolekcie byzanstkého umenia, antických a stredovekých objektov, práce z čias romantizmu, klasicizmu, impresionizmu a.i. Nájdete tu tiež svetoznámu bustu Nefertiti. Najobľúbenejším je Pergamon múzeum, ktoré sa ročne teší návšteve vyše milióna turistov.

Kde sa podpísala história mesta

Na Pariserskom námestí, pomenovanom na počesť okupácie Paríža proti Napoleónovi, sa nachádza jeden z najimpozantnejších monumentov v Berlíne. Brandenburgská brána bola počas studenej vojny symbolom rozdelenia Berlína, a celého Nemecka, na východ a západ. Dodnes brána symbolizuje nepokoje a mier.


(zdroj: pixbay.com)

Južne od brány je postavený pamätník venovaný židovským obetiam holokaustu. Pamätník stojí na 19.000 m2 a tvorí ho 1711 sivých betónových panelov. Panely sú rôznej výšky a ich rovnomerné usporiadanie tak optiky vytvára pohyb vĺn.

V centre mesta, na ulici Bernauer, nájdete azda najznámejšie miesto Berlína. Pamätník berlínskeho múru spomína na rozdelenie Berlína a obete, ktoré tu za desaťročia padli. Tento 1,4 kilometrov zachovaný pás pôvodného múru pomáha vytvoriť predstavu ako sa ohradenie hraníc za tie roky vyvíjalo. Dodnes sú na múre zachované početné satirické graffiti kresby. Vačšina malieb je na západnej strane, kde umelci tvorili pre zraky turistov, zatiaľ čo na východe bola tvorba graffiti prísne zakázaná.

Vedľa múru je pre návštevníkom otvorené Centrum dokumentácie, ktoré približuje históriu mesta počas 60. rokov, spolu s výstavbou steny a následnymi dôsledkami rozdelenia mesta.

Počas existencie Berlínskeho múru, mali občania dovolené prekročiť jeho steny len na špecifických kontrolných miestach, tzv. checkpointoch. Najznámejší z nich, Checkpoint Charlie, sa stal turistickou atrakciou.


(zdroj: pixbay.com)

Len desať rokov otvorené Nemecké historické múzeum so stálou expozíciou vzdeláva návštevníkov o kompletnej histórii nemeckej zeme. Múzeum je otvorené denne.

Nezmeškajte berlínske “naj”

Najväčším kostolom v meste je Berlínska katedrála, ktorý slúži protestantské bohoslužby. Katedrála bola postavení v 15. storočí a jej ohromná kupola púta pozornosť už zdiaľky. Vnútri sa okrem múzea nachádza hrobka Hohenzollernovej rodiny.

V centre mesta stojí budova nemeckého parlamentu - Reichstag, známa pre svoju sklenenú kupolu navrhnutú britským architektom Normanom Fosterom. Parlament symbolizuje Berlín ako nové nemecké hlavné mesto.


(zdroj: pixbay.com)

Kam na prechádzky a nákupy

Za nákupmi, reštauráciami a galériami sa vyberte do štvrti Die Hackeschen Hoefe. Ide o komerčnú a rozmanitú oblasť Berlína, kde to na uliciach žije spleťou umelcov, turistov a prisťahovalcov.

Berlín je zelené mesto a svedčí o tom viac než 2500 parkov. Spomedzi všetkých zelených plôch sa najviac vyníma Tiergarten so zaujímavými monumentmi a sochami. Záhrada sa rozprestiera na ploche viac ako 200 hektárov a ide o druhú najväčšiu mestskú záhradu v Nemecku.

Zaujímavou no možno menej známou časťou Berlína je historické centrum pre akademický výskum Dahlem. Lokalita je centrom stretávania sa mladých študentov. Nájdete tu Múzeum ázijského umenia, Etnologické múzeum, Múzeum európskej kultúry a.i. Západnú časť dotvára Zelený les - Grunewald, ktorý je skvelým miestom na prechádzku, alebo bicyklovanie.


(zdroj: pixbay.com)

 

Centrum života mladých

Alexander Platz, jedno z najväčších námestí v Berlíne, bolo v minulom storočí centrom Východného Berlína. Dnes je obľúbeným  miestom stretávania sa pre mladých ľudí, domácky sa nazýva Alex. Námestie je postavené v typicky socialistickej architektúre. Nachádza sa tu známa Televízna veža Fernsehturm vysoká 368  metrov. Na vrchu veže je prístupná reštaurácia, ktorá sa každých 20 minút otočí a ponúka výhľad na celé mesto.

Berlínska klubová a festivalová scéna láka nadšencov elektronickej hudby z celého sveta. Každoročne sa v meste koná Medzinárodný filmový festival, na budúci rok sa plánuje jeho 67. ročník.

 

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály