Ako stráviť víkend vo Varšave

Zľavy · Ako stráviť víkend vo Varšave

Ako stráviť víkend vo Varšave

Varšava si zaslúži vašu pozornosť ako mesto, ktoré bolo schopné za posledné desaťročia vyrásť, do svojej dnešnej krásy, od úplných základov. Počas druhej svetovej vojny bola jeho väčšina kompletne zničená. Dnes je hlavné mesto Poľska jednou z obľúbených európskych turistických destinácií.
 
(zdroj: pixbay.com)

Varšava: Mesto, ktoré žije históriou

Pri pobyte vo Varšave je takmer povinnosťou každého turistu navštíviť Múzeum povstania. Varšavské povstanie prepuklo s cieľom oslobodiť mesto spod okupačných síl Nemecka. Bez dostatočného vybavenia a ľudských síl nemali povstalci šancu na výhru. Mesto bolo zrovnané so zemou a Poľsko utrpelo stotisícové straty na životoch. Múzeum bolo otvorené na počesť 60. výročia od vypuknutia bojov.

Výstava je podaná prostredníctvom interaktívnych technológii, krátkych filmov, zvukových nahrávok a výstavných objektov. Približuje nielen detaily samotného povstania, ale aj život bežných ľudí a ich odhodlanie zvíťaziť. Ak aj nie ste milovníkom múzeí, to varšavské sa bez pochyb stane jedným z vašich obľúbených.

Keď sa v roku 1596 poľské hlavné mesto presunulo z Krakova do Varšavy, miestny varšavský zámok prešiel renováciou a onedlho začať slúžiť ako kráľovské sídlo. Po skončení Varšavského povstania bol Kráľovský zámok úplne zničený a až v sedemdesiatych rokoch došlo k jeho opätovnej renovácii. V súčasnosti je veľká časť zámku voľne prístupná pre turistov. Môžete tak navštíviť zachované súkromné izby niekdajších panovníkov zdobené maľbami svetoznámych umelcov.

Nádvorie pred zámkom sa dnes nazýva Kráľovským zámočným námestím kde denne zavítajú stovky turistov. Námestie je orientačným bodom k okolitým historickým pamiatkam. Dominantou je 22 metrov vysoká socha Zigmunda III. Vasy, ktorý sa zaslúžil o presun administrácie hlavného mesta do Varšavy.

Vonkajšia fasáda zámku spolu s námestím sú vstupnou bránou do starého mesta.


(zdroj: pixbay.com)

Varšavské staré mesto

Keďže bola Varšava po druhej svetovej vojne úplne nanovo vystavaná, budovy pôsobia moderne a zachovalo. Ako v každom správnom veľkomeste, nájdete tu staré mesto s útulnou atmosférou. Najlepšie urobíte ak sa vyberiete na "bezcieľnu" prechádzku bez mapy a preskúmate ulice starého mesta na vlastnú päsť. Čakajú vás desiatky obchodíkov so suvenírmi, reštaurácie s domáckou poľskou kuchyňou, miestne pivovary a artisti predvázajúci svoje umenie. Na každom kroku vás čakajú kostolíky a námestia so sochami, mnohé z nich zahrnuté pod ochranou UNESCO. Aj vďaka nemilej histórii, má varšavské staré mesto svoje jedinečné čaro.


(zdroj: pixbay.com)

Priamo v jeho srdci stojí trhové námestie ohraničené veselo-farebnými domami, ktoré stoja vystavané do štvorca tesne vedľa seba. Celoročne tu stoja stánky s občerstvením a ručne vyrobenými produktmi. Okrem davov turistov sem denne zavíta množstvo domácich. Doslova to tu žije nekončiacim pohybom a vravou, jedinečná atmosféra stojí za to. Sadnite si na lavičku a spoznajte súčasnú tvár modernej Varšavy.

Prechádzka v kráľovských záhradách

Kráľovské záhrady a palác Lazienky nájdete v najväčšom varšavskom parku s rovnomenným názvom. Park sa rozprestiera na 76 hektároch v centre mesta, takže vašej pozornosti len tak neunikne. V minulosti slúžil ako letné sídlo panovníkov. Územie parku je skutočne rozmanité. Vaša prechádzka povedie cez zalesnené časti, pomedzi rozsiahle trávnaté plochy, až ku kvetnatým záhradam. Na návštevu si vyhraďte aspoň 2-3 hodiny.

Ak vám predsa len bude tej ohromnej zelene v parku málo, navštívte Univerzitnú botanickú záhradu. Nájdete ju hneď za rohom.

Lazienky park je jednou z najpopulárnejších atrakcií vo Varšave, a jedným z mála miest, ktoré sa zachovali z minulosti.


(zdroj: pixbay.com)

 

 
 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Ochrana užívateľov | FAQ | VOP | Zľavové portály