Ako stráviť víkend v Ríme?

Zľavy · Ako stráviť víkend v Ríme?

Ako stráviť víkend v Ríme?

Koloseum, Pantheon, Forum Romanum či Vatikán, ktoré poznáte z fotiek musíte zažiť na vlastné oči. Prechádzka Rímom sa vám bude zdať ako návšteva jedného veľkého múzea pod holým nebom.


(zdroj: pixbay.com)

Pred samotnou návštevou pamiatok je výhodné si zakúpiť Roma Pass. Môžete sa rozhodnúť medzi 48 alebo 72-hodinovou platnosťou. V cene je lístok na mestskú hromadnú dopravu, 1 resp. 2 voľné vstupy do ľubovolných pamiatok podľa priloženého zoznamu a ďalšie zľavy na vstupy, predstavenia či akcie.

Nepísaným symbolom Ríma je Koloseum, ktoré je skutočne gigantické. Jeho stavba bola dokončená v roku 80 a využívalo sa hlavne na gladiátorské zápasy a zápasy s divou zverou. Tie boli od 6. storočia oficiálne zakázané, Koloseum začalo slúžiť ako zdroj kameňov na stavbu niektorých významných budov, napríklad aj Baziliky sv. Petra. Historický význam Kolosea potvrdzuje aj známe proroctvo: “Kým bude stáť Koloseum, bude stáť aj Rím. Keď padne Koloseum, padne aj Rím a keď padne Rím, padne celý svet.”

Hneď vedľa Kolosea stojí 21 metrov vysoký Konštantínov oblúk, postavený v roku 312. Neďaleko sa nachádzajú pozostatky antického politického centra počas Rímskej ríše  Forum Romanum. Pôvodne trhovisko, bolo dôležitým miestom, kde prebiehali dôležité verejné prejavy, vznikalo rímske právo a formovala sa politická kultúra, ktorá ovplyvnila vývoj až do súčasnosti. Ohraničuje ho vrch Palatín, z ktorého je výhľad na mesto.


(zdroj: pixbay.com)

Jednou z najzachovalejších antických pamiatok je Pantheon, ktorý je nenápadne ukrytý na malom námestí Piazza della Rotonda. V roku 25 p.n.l. ho dal postaviť veliteľ Marcus Vipsanius Agrippa, ktorého meno je spomenuté na priečelí chrámu. Kupola chrámu má 42 metrov. Cez dieru v nej prechádzajú slnečné lúče a hýbu sa vo vnútri chrámu v závislosti od dennej doby.

Nevynechajte ani Anjelsky hrad, ktorý povôdne nechal postaviť ako mauzoleum pre seba a svoju rodinu cisár Hadrián. Dnes je v priestoroch hradu múzeum. Vystúpiť môžete aj na samý vrch hradu k soche archanjela Michala, ktorý sa podľa legendy zjavil pápežovi Gregorovi Veľkému a zasúval meč na znamenie konca epidémie moru. Od hradu vedie ponad rieku Tiber Anjelsky most, ktorý je prístupný verejnosti.

Pravú rímsku atmosféru zažijete na trhu Campo de Fiori, vzdialenom asi 10 minút chôdze od Pantheonu. Obľúbeným miestom, kde sa Rimania stretávajú sú Španielske schody, ktoré spájajú kostol Trinità dei Monti s námestím Piazza de Spagna. V okolí je množstvo obchodov a kaviarní, no v peknom počasí si radšej zoberte kávu so sebou a vychutnávajte atmosféru sediac na Španielskych schodoch.

Neďaleko Pantheonu sa tiež nachádza živé námestie Piazza Navona, ktorému dominuje Fontána štyroch riek z roku 1651.


(zdroj: pixbay.com)

Keď hovoríme o fontánach, tou najznámejšou je určite Fontana di Trevi. Je vysoká viac ako 26 metrov a široká takmer 50 metrov. Svoju súčasnú podobu získala v roku 1762. Legenda hovorí, že keď do fontány hodíte 1 mincu, určite sa vrátite do Ríma, 2 mince zaručia novú lásku a 3 mince trvajúce manželstvo. Vďaka tomu, sa každý deň vo fontáne nazbiera okolo 3000 eur.

Milovníci umenia by mali určite zamieriť do Múzea a galérie Borghese, ktorá ukrýva diela talianskych velikánov ako Caravaggio, Raphael, Titian či Bernini. Múzeum sa nachádza na okraji komplexu záhrad, ktorých pokoj padne vhod po náročnom dni.

Vatikán má pri návšteve Ríma špeciálne miesto, preto si naň vyhraďte aspoň 1 deň. Bazilika sv. Petra je jeden z najväčších kostolov na svete. Vo vnútri sa nachádzajú také skvosty ako Pieta od Michelangela, Baldachýn od Berniniho nad hrobom sv. Petra. Nad Baldachýnom je vo výške 120 metrov Michelangelova kupola. Hore do kupoly sa dá vyviezť výťahom alebo tí akčnejší môžu vyšliapať nahor po schodoch. Ďalších viac ako 300 schodov vedie do hornej časti kupoly, odkiaľ je výhľad na celý Rím.


(zdroj: pixbay.com)

Práve z kupoly sa vám naskytne krásny pohľad na celé Námestie sv. Petra, ktoré je pred Bazilikou. Kolonáda okolo námestia má spolu 284 dórskych stĺpov. V jej strede je 25 metrov vysoký Obelisk.

Z Námestia sv. Petra sa dostanete k Vatikánskych múzeám a záhradám, ktoré tvorí viac ako 10 000 výstavných sál, ukrývajúcich diela nevyčísliteľných súm. Cez múzeá je vstup do Sixtínskej kaplnky. Jej strop tvorí freska Posledný súd, ktorý namaľoval Michelangelo. Ak sa nachádzate v Ríme počas poslednej nedele v mesiaci, vstup do Vatikánskych múzeí a záhrad je zdarma.

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály