5 výhod saunovania, o ktorých ste (možno) nevedeli

Zľavy · 5 výhod saunovania, o ktorých ste (možno) nevedeli

5 výhod saunovania, o ktorých ste (možno) nevedeli

Návšteva sauny sa v našich končinách teší čoraz väčšej obľube. V dnešnej uponáhľanej dobe sa často cítime unavení, bez síl a motivácie. Veľmi ľahko zabúdame na odpočinok a relax, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý životný štýl. Je preukázané, že pravidelné saunovanie má blahodárne účinky na zdravie. Zároveň ide o skvelý spôsob ako zrelaxovať vaše telo a myseľ.
 

(zdroj: pixbay.com)


Azda najznámejšia medzi našincami je fínska sauna. Nejde o náhodu. Práve z fínštiny totiž pochádza názov „sauna“, ktorý v preklade označuje miestnosť, ktorá sa používa na termoterapiu, alebo liečbu teplom.

Pravidelné saunovanie ukrýva v sebe niekoľko výhod. Niektoré z nich sú vám možno zname, o iných ste azda nikdy netušili. Prečo by sme sa teda mali pravidelne chodiť dobrovoľne vypotiť do sauny?

1.Zbavíte sa toxických látok

V klasickej saune sa teploty pohybujú okolo 90°C. Je preto prirodzené, že sa počas návštevy sauny neustále potíme. Naše telo sa tak bráni prehriatiu a snaží sa vyrovnať teplotu tela. Pri potení sa zbavujeme toxických a odpadových látok. Takúto absolútnu očistu tela by sme si mali dopriať aspoň raz za mesiac. Nezabúdajte, že je potrebné udržiavať pravidelný príjem tekutín.

2.Vďaka saune budete zdravší

Správne saunovanie začneme najskôr prehriatím tela a následným náhlym ochladením. Ide o skvelú otužovaciu procedúru, ktorá po prvý raz možno nie je príjemná pre každého. Prvotné mrznutie treba prekonať, pozitívny dopad na zdravie za to stojí. Po čase  môžete zabudnúť na časté nachladnutia. Pravidelným otužovaním posilňujete obranyschopnosť organizmu a zlepšujete svoju imunitu. Správnym saunovaním sa vás len tak hocijaký vírus nezloží. Prechody od maximálneho prehriatia k prudkému ochladeniu v saune majú význam aj pre vaše cievy. Šokovaním organizmu dochádza k rozširovaniu a zužovaniu ciev, čo vedie k ich vačšej elasticite a pružnosti. Pri následnom ochladení sa zvýši krvný tlak, zrýchli sa dýchanie, krv vyplavená z pečene smeruje do končatín a vaša pokožka sčervenie. Po chvíli sa celé telo opať dostane „do normálu“ a krv sa vracia do pečene a mozgu, pokožka zbledne, cievy sa začínajú zužovať.

3. Zlepšíte si prekrvenie

Trápia vás neustále studené ruky a nohy? Akoby sa nedokážete poriadne zohriať, nepomáhajú ani pančuchy či rukavice? Syndróm ľadových končatín netreba brať na ľahkú váhu. Môže ísť o varovný signál, že niečo nie je v poriadku s vaším krvným obehom. Je nutné poriadne poriadne prekrviť váš organizmus. Okrem fyzickej aktivity, správnej stravy a celkovej životosprávy, existuje ešte jeden malý a veľmi príjemný spôsob ako si pomôcť.
Tak ako aj horúci kúpeľ, tak aj pravidelné saunovanie zaručuje prekrvenie organizmu, mozgu, kože, svalstva a kĺbov. Zvýšené prekrvenie vedie k zlepšenej pohyblivosti svalstva a kĺbov a zároveň tak slúži ako prevencia proti bolesti končatín.


(zdroj: pixbay.com)4. Sauna ako skrášľujúca procedúra

Pri potení v saune dochádza k zvýšenej činnosti mazových žliaz. Naše telo a pokožka prechádza poriadnym hĺbkovým čistením. Z kože sa odplavujú nečistoty a odumreté bunky, tak ako pri peelingu. Vaša pokožka ostane krásne hebká a jemná. Saunovanie je tak skvelou kozmetickou procedúrou, ktorá okrem iného poteší vaše zmysly.

Nezabúdajte, že pobyt v saune je tiež skvelým relaxom a prispieva k našej celkovej pohode. Okrem očisty organizmu, človek prečidtí a “uprace” aj svoje myšlienky. A tu platí známe pravidlo: na druhých pôsobíte tak, ako sa vy sami cítite.

5.Pozitívne účinky na myseľ

Otužovaním tela sa vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia. Ihneď po saunovaní tak pociťujete vďačný pocit zadosťučinenia, akoby po dobre vykonanej práci, alebo namáhavej aktivite. A pritom ste si len posedeli a zrelaxovali v saune. To už znie celkom lákavo, no nie?

 

Prinášame hromadné zľavy z týchto miest

Prečo nakupovať cez zlavy.sme.sk?

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy.
Sme jednotka na trhu Od roku 2011 sme sprostredkovali viac ako 600 000 nákupov
Zákaznícka podpora Sme tu pre Vás každý pracovný deň od 9:00 do 16:00
Šetríme Váš čas Na jednom mieste ponuky zo 40 najväčších zľavových portálov
Súčasť skupiny SME Značka SME je zárukou spoľahlivého a silného partnera

Zlavy.sme.sk je najväčší agregátor zliav

Agregátor zliav zlavy.sme.sk zhromažďuje všetky zľavy z niekoľkých desiatok zľavových portálov, vrátane ZlavaDna.sk, Boomer.sk, Travelking.sk, ZaMenej.sk, Morezliav.sk, Cnd.sk, Zlavodom.sk a ďalších. Nemusíte tak prechádzať zľavy a akcie na jednotlivých zľavových portáloch. U nás všetky zľavy a akcie nájdete na jednom mieste, rozdelené prehľadne na Pobyty, Krása, Tovar a ďalšie kategórie, či podkategórie zliav.

Kontakty | Spolupráca | Ako to funguje? | Osobné údaje | FAQ | VOP | Zľavové portály